Seznam Zprávy

Seznam Zprávy Cash Only: „Průšviháře“ Michalika je škoda. Měl politický talent i vize

Kromě znalostí měl Michalik schopnost vize. A také chuť i ambici posunout společnost.
Seznam Zprávy

17. 06. 2022

Vážení čtenáři,

začátek tohoto týdne poznamenala událost, která mne šokovala stejně jako spoustu dalších, kteří v neděli večer koukli na internet. Na selhání srdce nečekaně zemřel politik a byznysmen Věslav Michalik.

Ani ne šedesátník, s nímž jsem ještě před pár dny klábosila o privatizaci ČEZu a zdražování. Chlápek, jehož názory bylo vždycky zajímavé slyšet. A který chybí nejen své rodině a blízkým, svým spolustraníkům ze STAN, ale tak trochu nám všem. I když to poslední si mimo Michalikovu společenskou bublinu jen málokdo uvědomuje.

Místopředseda hnutí STAN a dlouholetý starosta Dolních Břežan je zapsán v povědomí širší veřejnosti hlavně jako neúspěšný kandidát na ministra průmyslu. O místo ve vládě ho připravily zprávy o jeho finančních operacích spojených s Kyprem. Což v očích většiny Čechů automaticky vyvolalo podezření, že muselo jít o čachry a podvody. 

Michalik ale ve vrcholné politice neuspěl nikoliv proto, že by na něj prasklo, že někoho podvedl. „Pouze“ lhal a mlžil o svém podnikání. Nejspíš nikoliv proto, že chtěl skrýt korupci, krádež nebo zpronevěru. Snažil se prostě jen zastřít potenciální střet zájmů mezi rodinným byznysem a svými posty v politice. Ono se to tak v Česku dělá.

Byznysmen – tím spíš bohatý a úspěšný – je v naší rovnostářské, plebejské společnosti automaticky podezřelý z nepoctivosti. A tak se někteří čeští boháči, bez ohledu na to, zda se k majetku dostali díky schopnostem, štěstí nebo krádeži, běžně snaží majetek tajit. 

U Michalika šlo navíc o to, že rodinný byznys souvisel i s veřejným sektorem. Byť volně a okrajově. 

Pokud si nevzpomínáte, šlo o dvě celkem banální situace: Jednak Michalik přes investiční fond vlastnil tři solární elektrárny, které pobírají dotace. Legislativu týkající se podpory obnovitelných zdrojů řeší u nás Ministerstvo průmyslu a obchodu, takže by se tu soukromé a veřejné zájmy Michalika jako ministra opravdu střetávaly, byť jen teoreticky. O dotacích pro soláry včetně těch jeho se rozhodovalo dávno před tím, než se z Michalika stala hvězda komunální politiky s ambicemi mluvit do té celostátní.

Pak se tu rýsoval druhý zájmový konflikt: Michalik byl zastupitelem Středočeského kraje, který si od firmy napojené na jeho manželku pronajal v Břežanech kanceláře. 

I potenciální střet zájmů je pro politika v normální společnosti nepřijatelný. Jenomže v Česku tomu s ohledem na dlouholetou úspěšnou politickou kariéru Andreje Babiše s jeho mnohačetnými střety zájmů málokdo věří. Takže se dá celkem pochopit, že to Michalik podcenil.

Každopádně, lhát se nemá a v politice se lež snadno vymstí. Bylo jistě správné, že břežanský starosta dostal přes prsty a musel na ministerskou kariéru zapomenout. Kdyby dostal od pánaboha víc času, mohl si udělat v byznyse i v hlavě pořádek a pozastavený politický růst nastartovat časem. Myslím, že to plánoval.

Každopádně je nálepka nepoctivce, která Michalikovi zničila vládní kariéru, jednak nespravedlivá, hlavně ale škodlivá pro nás všechny. Úspěšný břežanský starosta, vystudovaný fyzik a zkušený byznysmen by se na ministerském postu zřejmě osvědčil lépe než jeho narychlo sehnaný náhradník Jozef Síkela. Bankéř s hvězdným životopisem a s ohromující schopností být neviditelný, a to dokonce i v momentě, kdy se řeší energetická krize a občané potřebují slyšet, že si s ní správci státu vědí rady.

Když jsem s Michalikem loni v říjnu – ještě před vypuknutím jeho „skandálu“  – dělala rozhovor, líbil se mi jeho realismus. Upozorňoval, že energetický trh nefunguje, že elektřina není běžné zboží, že je třeba přehodnotit energetickou liberalizaci. Věděl, o čem mluví, zjevně nepapouškoval nastudované myšlenky. Bylo to krátce po pádu Bohemia Energy, rozsah, podstatu a hrozící rizika nastupující krize v té době většina českých politiků vůbec nevnímala. 

Kromě znalostí měl Michalik schopnost vize. A také chuť i ambici posunout společnost. Dokázal to ve svých domovských Dolních Břežanech, jejichž tvář změnil k nepoznání. A kde si udržel popularitu i poté, co média proprala jeho kyperské půjčky a investiční fondy ze všech stran. Udržel si vliv ve STAN, dál radil i svému nástupci Síkelovi. Komentoval energetiku na Twitteru, kde měl tisíce sledujících, ovlivňoval veřejnou diskusi. Do vlády by se hodil. 


Lidí jako on, u nichž se pojí zkušenost, znalosti a drive, je v politice strašně málo. Bohužel je neumíme ocenit. Ale bez nich se nevyhrabeme z marasmu, do něhož zabředáme. 

Hráč týdne: Markéta Bidrmanová

Praktikující byznysmeni prominou, ale nejúspěšnějším hráčem tohoto týdne je naše vážená kolegyně. Její podcast Ve vatě včera označila odborná porota soutěže Podcast roku za nejlepší byznysový podcast roku 2022. Markéto, velká radost a srdečná gratulace!

Best of byznys

Kauza Mička. Případ zkrachovalého podnikatele Michala Mičky míří do finále. Soud bude nyní rozhodovat o tom, zda mu schválí oddlužení. Mička, který ovládal firmy jako Pietro Filipi či Kara, by tak mohl být osvobozen od svých stamilionových dluhů. Tyto dluhy přitom v roce 2020 dál zvyšoval, i když věděl, že je nebude schopen splácet. Vyplývá to ze zprávy o přezkumu a zprávy pro oddlužení, které má SZ Byznys k dispozici.

Putinovi muži v Česku. Sedmnáct případů zralých na sankční listinu. Seznam Zprávy a další česká média čtvrt roku mapují podnikání Putinových oligarchů na českém území. Jejich jmění zůstalo v Česku většinou nedotčeno. Podívejte se na seznam ruských oligarchů, kteří mají více či méně blízko k Putinovi a také podnikají nebo mají majetek v České republice.

Inflace. Tuzemské ceny v červnu opět poskočily. V porovnání s květnem se inflace v Česku posunula na úroveň 16 procent a tempo jejího růstu navíc nezpomaluje. Překvapilo to i ČNB, která ve své prognóze odhadovala inflaci o 1,1 procentního bodu nižší. Současná vlna inflace nejen vymazává úspory a zdražuje zboží, ale znehodnocuje také pojistné částky u životního pojištění. Míru znehodnodování vašich úspor si můžete spočítat v naší inflační kalkulačce.

Podnikání a finance

Nejisté investice. Investoři ořezávají svá akciová a kryptoměnová portfolia. Obávají se totiž, že inflační vlna, která prosakuje do všech koutů ekonomiky, může snadno přerůst v tsunami. Investoři se tak odvrací od rizikovějších aktiv a někteří sázejí na komodity.

Turisté se vracejí. Podnikatelé spjatí s turistickým ruchem doufají, že zlé časy skončily a bude líp. Ve svých očekáváních jsou však po zkušenostech s covidem a válkou opatrní. Pozitivní trend potvrzují i hoteliéři, kteří mají více rezervací než před covidem v roce 2019, dokonce i v Praze. O pohybech v turistickém průmyslu jsme mluvili i s majitelem průvodcovské agentury Jaroslavem Peštou.

Ukrajinky zatřásly trhem práce. České firmy hledí do budoucnosti velice optimisticky. Hodlají rekordně nabírat, a to navzdory tomu, že rostou ceny energií, zdražují materiály a nemohou najít potřebné lidi. V tomto ohledu se situace zlepšila, pomohli Ukrajinci.

Baví vás Cash Only? Přepošlete ho svým známým a vyzkoušejte také naše další newslettery.

  • Vizita: Martin Čaban analyzuje dění ve zdravotnictví.
  • Notičky: Luděk Mádl reportuje ze zákulisí fotbalu.
  • Pod čarou: Nové společenské a kulturní trendy.
  • TechMIX: Objevy a kauzy ve vědě a technice.
  • Tečka: Každodenní souhrn nejdůležitějších zpráv.

Reality

J&T prodává kanceláře. Realitní společnost BlackBird koupí od developera J&T Real Estate CZ nové kancelářské centrum Red Court v pražském Karlíně. Do budovy se příští rok přestěhuje skupina miliardáře Michala Strnada. Red Court vyrůstá vedle kancelářského komplexu Rustonka. Také u Rustonky byla investorem J&T Real Estate. Dostavbu projektu Red Court plánuje developer na začátek roku 2023.

Sokolové zrušili tendr. Česká obec sokolská zrušila výběrové řízení na pronájem luxusního hotelu na pražské Kampě. Zájem o něj měl největší hotelový řetězec Euroagentur, napojený na podnikatele z Ruské federace.

Došly peníze na cihly. V nabídkách realitních kanceláří přibývá rozestavěných domů. Jen na portálu Sreality je na prodej 660 domů ve výstavbě. Prodávají jednotlivci, kterým kvůli zdražení došly peníze, i firmy, které stavějí na klíč.

Amerika se líbí. Jednodušší povolování staveb i dobré příležitosti, jak vydělat, lákají čím dál více českých firem k investicím do nemovitostí na americkém kontinentu. O nejnovější akvizici se v Panama City postarala skupina UDI Group vlastněná Radkem Menšíkem, na Floridě nezahálí ani skupina PPF.

Big Tech

Propad kryptoměn. Po zveřejnění údajů o květnové inflaci v USA se propadají kryptoměnové trhy. Ether oslabil na úroveň z loňského března, dolů letí i bitcoin. Index stovky největších kryptoměn klesl na hodnotu z ledna 2021. Propady cen kryptoměn už odmazaly sedmi nejbohatším zakladatelům kryptoměnových burz či směnáren majetek ve výši 114 miliard dolarů

Sázka na bitcoin, která se nevyplatila. Salvador se začátkem loňského září stal prvním státem, který zavedl bitcoin jako oficiální zákonné platidlo. S ohlášenými kroky však mnoho Salvadorců nesouhlasilo a označilo je za populistické, alespoň dle tehdejšího průzkumu mezi obyvateli země. Řada obyvatel totiž ani nevěděla, jak tuto digitální měnu používat, a neměla v projekt kvůli nestabilní ceně bitcoinu důvěru. A s odstupem času se zdá, že oprávněně.

Novinky z Apple. Vývojářská konference Applu WWDC je obvykle jednou z technologických událostí roku. Nejhodnotnější firma světa ale místo revolučních nových produktů tento týden ukázala spíše drobná vylepšení, která nejvíce pocítí koncoví uživatelé. Podrobnosti v podcastu Stopáž vysvětloval technologický youtuber Jan Březina.

Rozhovor týdne: Ondřej Vlček

Šéf Avastu rozšiřuje svůj charitativní záběr. S manželkou Katarínou postavili nadaci, do níž vložili 1,5 miliardy korun na péči o těžce nemocné děti. Vlček se teď navíc stává generálním partnerem českého veslování. Nejprestižnější prostor pro logo hlavního sponzora ale získá nadace Dobrý anděl. O jeho filantropických aktivitách s Ondřejem Vlčkem mluvila Zuzana Hodková.


Hezký víkend a spoustu dobrého čtení i poslechu přeje

 

Zuzana Kubátová

Nejzelenější továrna na světě


Architekti z dánského studia Bjarke Ingels Group poutají nevšedními stavbami pozornost celého světa. Stojí i za vítězným návrhem Vltavské filharmonie a naposledy zaujali továrnou na výrobu nábytku, která je údajně tou nejekologičtější na světě. Podívejte se na unikátní projekt pro norskou firmu Vestre.


kara vyprodej reserved vyprodej dedoles slevový kupon sinsay vyprodej bon prix poštovné zdarma slevový kod dedoles slevovy kod decathlon vasky slevový kod planeo slevový kod lidl shop slevy lelosi slevovy kod slevový kupon dedoles lidl sleva 20 na vše slevovy kod lelosi darkovy poukaz zalando slevy lidl shop sleva lidl shop notino darkove sady bagind sleva hervis akce 2 1 cropp vyprodej Baťa slevový kód 25% honzovyletenky